10 évvel ezelőtt a CES 2007 rendezvényén a legnagyobb ámulatot a Blackberry akkor esedékes legújabb mobilja, valamint a Windows Vista keltette. De hol vagyunk ma már ezektől? A mai sláger az okos hajkefe, az önmagát vezető autó és az önjáró bőrönd.
Egyszerűen képtelenség minden újításról és megvalósult ötletről beszámolni, ami a CES 2017 las vegasi rendezvényén bemutatásra került. Ezért csak pár érdekességet ragadtunk ki a forgatagból.
Ha már ezzel kezdtük, nézzük az okos hajkefét. Ez nem egyéb, mint egy érzékelőkkel ellátott, és mobiltelefonos applikációval összekötött eszköz, amelyik jelzi, ha nem jól fésülködünk. Fontos újításnak tűnik… 🙂
Ennél nem kevésbé érdekes a hangvezérléssel működő szemeteskuka, ami ha hallja a beállított vezérszót, mint pl. “Szezám tárulj!” vagy “Nyílj már ki te szemétláda!”, akkor felnyitja a tetejét. Ha valaki be van rekedve vagy néma, akkor sincs elzárva a modern technikától, mert egy szenzor előtt elhúzva a kezét, szintén ki tudja nyitni a fedelet.
Hogy a mobilmániások szeme is felcsillanjon, bemutatták a Huawei Mate 9 okostelefont. A kínai gyártó számára kivételes lehetőség a Samsung szerencsétlenkedése a Sansumg Galaxy Note 7 okostelefonnal, ami kigyulladt, felrobbant, és végül valamennyi világszerte eladott példányt vissza kellett hívni. A kínaiak ki is használják a lehetőséget, mert a Mate 9-et az Egyesült Államokban is forgalmazni kezdik majd februártól. Az 5,9 hüvelykes képernyő, a gyors processzor, gyors töltés és a kettős Leica lencse sem rossz, de igazi újítás, hogy a telefonba integrálják az Amazon Alexa (olyasmi, mint az Apple gépeken a Siri) hangfelismerő rendszerét, így a telefonnal is leadhatók lesznek majd a tipikus Alexa parancsok, pl. olvassa fel a híreket, kapcsolja le a villanyt, állítson be időzítőt.
Újabb értelmes megoldás a cetlinyomtató. A Mangoslab Nemonic nyomtatójával cetliket nyomtathatsz, ha használsz post-iteket, de utálsz írni rájuk. Vagy akár kisebb fényképeket is ki tudsz nyomtatni a telefonodról. A tehcnológia hőpapíron alapul, ezért nincs a nyomtatóban festék. A nyomtatót nagyjából 120 dollárra árazták be, és egy cetli kinyomtatásának költsége külrölbelül annyi lesz, mint egy post-it költsége lenne.
Az LG Hub Robot gyakorlatilag egy szervező, ami kordában tartja a háztartás valamennyi LG berendezését. Figyelemmel kíséri, hol tart a mosógép a mosásban, vagy irányítja a légkondicionálót, mialatt a képernyőjén különböző érzelmeket jelenít meg. Ebbe szintén beintegrálták az Amazon Alexát, így hangutasításokat is képes fogadni és teljesíteni.
Az ODG AR okosszemüveg lényegében egy nagyon könnyű, nagyon nagy teljesítményű virtuális valóság szemüveg. Együttműködik bluetooth, WIFI rendszerekkel. Olyan, mintha egy 65 hüvelykes képernyő lebegne a szemed előtt. Ez a továbblépés a jelenleg egyre inkább elterjedt 3D szemüvegekhez képest. Több is, mint a virtuális szemüvegek, mert a kristálytiszta képet kristálytiszta hang egészíti ki, valamint kamera és mikrofon, hogy a videohívások és egyéb szociális médiában szükséges interakciók is könnyedén megvalósíthatók legyenek vele.
A Neonode AirBar technológiája lehetővé teszi, hogy a MacBook-ok is rendelkezzenek érintőképernyővel. Hogy ez hasznos vagy sem, azt az tudja megítélni, aki az iPad-oknál megszokott kényelmet szeretné felidézni a Mac-ján is.
Ha már megígértük a beharangozóban, akkor íme a Hyundai okosautója, amely átveszi az irányítást az embertől. természetesen egyetlen gombnyomással vissza lehet szerezni a vezetés élményét, ha szükséges. Ilyen autókkal kísérleteznek mások is, jelenleg a jogi és technológiai akadályok még egyaránt fennállnak a “vezető nélküli autók” előtt.
Végül a Modobag bőröndje érdemel még szót (természetesen rengeteg dolog kimaradt, de a mi cikkünknek is vége kell, hogy legyen egyszer). Húzzuk, húzzuk a repülőtéren vagy az állomáson, aztán egyszerre elfáradunk. Mi a teendő? Húzzuk ki a kormányát, pattanjunk fel rá, indítsuk be, és már motorozhatunk is a bőröndünk tetején ülve 🙂